Tip na výlet v Chorvatsku – Plitvická jezera

Na území Chorvatska se nachází celá řada národních parků, ovšem málokterý z nich je tak známý jako Plitvická jezera. Současný národní park byl vytvořen v roce 1949, ovšem jezera byla součástí chorvatské krajiny prakticky od nepaměti. Celkem se zde nachází 16 velkých jezer, která jsou ještě doplněna menšími jezírky. Tato jezera jsou uspořádána v kaskádě a tvoří dvě velké skupiny (označují se jako Horní jezera a Dolní jezera). Jezera zásobuje voda z celkem 5-ti řek a celková rozloha vodní plochy je zde více než 217 ha.

Podloží zdejších jezer je vápencové, což je ideální pro vznik zajímavého ekosystému. Nehledě na to, že vápenec vytváří krásné útvary a díky jeho tvrdosti si kaskáda udržuje svůj tvar. Plitvická jezera jsou domovem nespočtu druhů živočichů, mimo jiné zde nalezne také mikroorganismy, které mění barvu zdejší vody v závislosti na množství živin, kterých se jim dostává. Jezera mohou mít tedy krásně azurovou barvu, která mnohdy přechází až do tmavě modré.

Národní park Plitvická jezera

Jak jsme se již zmínili, národní park Plitvická jezera byl založen v roce 1949 a díky své hodnotě byly tato jezera zařazena v roce 1979 na seznam Světového dědictví UNESCO. Vzhledem k tomu, že se jedná o národní park, nebyl zde vždy povolen vstup turistům. Park se jim zpřístupnil až v roce 1958 a v současnosti je vstup do parku možný za poplatek. Koupání ve zdejších jezerech je zakázané, ovšem každý z hotelů nacházejících se v blízkosti jezer disponuje vlastními bazény. Nemusíte se tedy bát, že byste přišli o vodní radovánky a neměli se v horkých letních dnech kde osvěžit.

Dovolená u Plitvických jezer

Plitvická jezera jsou jedním z nejkrásnějších míst Chorvatska a rozhodně stojí za vidění. Bohužel se nacházejí poměrně daleko od oblíbených turistických destinací, jako je například Šibenik nebo Zadar, ale přímo na hranici národního parku se nachází celá řada kvalitních hotelů. Zájezdy do Chorvatska s výlety k Plitvickým jezerům nabízí celá řada cestovních kanceláří – využijte srovnávač zájezdů www.newtravel.cz a porovnejte si jednotlivé zájezdy jednoduše online.

You can leave a response, or trackback from your own site.

Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.

Powered by WordPress | Get Cheap or Free T-MobileCell Phones Online. | Thanks to Best Savings Accounts, Credit Cards and Reverse lookup